název Divadlo U stolu - kliknutím se dostanete na Úvodní stranuscéna   |  rezervace vstupenek: | 542 123 425  
Úvodní strana Program Lidé Inscenace Akce - přesahy O divadle Napsali o nás Předplatné Přehlídka Sklepení Kontakty

Lidé

František Derfler | umělecký šéf

Herec, režisér a dramaturg Divadla U stolu. V roce 1964 absolvoval JAMU v Brně. Působil jako herec v pražském Divadle Jiřího Wolkera, později v Divadle Husa na provázku a v Národním divadle v Brně, kde v letech 1990-1997 zastával funkci uměleckého šéfa činohry. Na přelomu let 1969/1970 se podílel na vzniku pražské experimentální divadelní skupiny Bílé divadlo. V roce 1988 založil Divadlo U stolu, které se od roku 1998 stalo volnou součástí a od roku 2005 řádným souborem Centra experimentálního divadla v Brně. Celoživotně se věnuje uměleckému přednesu, pravidelně spolupracuje s Českým rozhlasem (seriál Toulky českou minulostí, četby na pokračování, dramatizace, verše, eseje atd.). Od roku 2003 působí jako pedagog na JAMU v Brně.

Vojtěch Vinopal | technik

 

Vanda Košuličová | tajemnice

Po maturitě na gymnáziu studovala obor zahraniční obchod na VOŠ. Absolventka divadelního managementu na Janáčkově akademii múzických umění. Již za studií nastoupila do brněnského HaDivadla, kde po čtyři roky pracovala jako tajemnice. Po návratu z mateřské dovolené si vybrala opět divadlo, Divadlo U stolu.

 

 

 

František Kumhala | technik

 

Externí spolupracovníci

Hana Halberstadt | choreografka

Tanec studovala u brněnské pedagožky a choreografky Marie Turkové. Jako tanečnice působila např. v Černém divadle. V roce 1996 ukončila studium na Divadelní fakultě Janáčkovy akademie múzických umění v Brně ( obor taneční pedagogika), kde od roku 1994 také vyučuje. Jako choreografka spolupracuje s řadou činoherních i operních scén v celé republice: Městské divadlo Most, Národní divadlo v Brně, Městské divadlo Brno, Slovácké divadlo Uherské Hradiště, Městské divadlo Zlín a další. V Divadle U stolu se podílela na přípravě inscenace Život je sen, Tragická historie o doktoru Faustovi, Tajbele a její démon, Máj, Macbeth, Zapomenuté světlo, Šamhorodský proces, Hrad smrti, Oresteia I (Agamemnón), Teď na krk oprátku ti věší a Král umírá.

Ivo Krobot | režisér

Studoval na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity a na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Jako režisér působil v Divadle ve stanu, v Činoherním klubu, v Divadle Pod Palmovkou, v Národním divadle v Praze nebo v činohře v Českých Budějovicích či Hradci Králové. Hostoval v mnoha českých divadlech, především v Divadle Husa na provázku. Do roku 2000 externě a od roku 2000 působí jako interní pedagog na JAMU, ateliér režie a dramaturgie. V současné době je vedoucím jednoho z ateliérů činoherního herectví. V Divadle U stolu inscenoval Hrabalovu Příliš hlučnou samotu, dramatizaci Dostojevského novely Něžná a inscenaci Magor.

Viktor Skála | herec

V roce 1992 ukončil studium na Divadelní fakultě JAMU v Brně a byl angažován do Městského divadla Brno, kde působí dodnes. Viktor Skála je výraznou osobností střední herecké generace. Do povědomí divadelního publika se zapsal jako představitel Ibsenova Peera Gynta, Mistra v Bulgakovově Mistru a Markétce, jako Figaro, Septimus Hodge v Stoppardově Arkádii či Arleccino v de la Portově hře Prostopášník atd.. V Divadle U stolu se představil jako Mefisto v Marlowově Tragické historii o doktoru Faustovi, jako Macbeth ve stejnojmenné inscenaci, doktor Keržencev v Třetím trestu, Sam v Šamhorodském procesu, Ivan v Legendě o Velkém inkvizitorovi, Aigisthos v inscenaci Oresteia I (Agamemnón), Rogožin v inscenaci Nastasja Filippovna a titulní roli Krále Bérengera v Ionescově inscenaci Král umírá.

Jan Kolařík | herec

Vystudoval konzervatoř v Brně, od roku 1988 se stal členem divadla Husa na provázku, kde působí dodnes. Představil se tu například jako Woland v Maestrovi a Markétce, velitel četníků v Baladě pro banditu, Zeitblom v Doktoru Faustovi, Burda v Láskách jedné plavovlásky a v řadě dalších rolí. Je moderátorem Rádia Krokodýl. V Divadle U stolu vytvořil roli Haňti v inscenaci Příliš hlučná samota a vystupuje jako On v Dostojevského Něžné. Za roli Haňti obdržel 1. cenu v kategorii mužský herecký výkon na přehlídce České divadlo 2011. V roce 2013 nastudoval roli Ivana Martina Jirouse v inscenaci Magor.

Lubomír Stárek | herec

Absolvoval činoherní herectví na divadelní fakultě JAMU v Brně. Do roku 2010 působil v divadle Polárka, nyní na volné noze. Spolupracuje se souborem Feste a Facka. V Divadle U stolu ho můžete vidět jako Francoise Villona v inscenaci Teď na krk oprátku ti věší a Anděla v inscenaci Ježíškova košilka.

Petra Bučková | herečka

Studovala činohru na JAMU v Brně, své první angažmá získala v divadle Petra Bezruče v Ostravě (Lady Macbeth, Nataša ze Tří sester a další), dále působila v brněnském divadle Polárka, HaDivadle, v divadle Reduta a v Divadle Husa na provázku. Nyní je působí v Divadle Husa na provázku a hostuje v Redutě. Věnuje se zdravotnímu klaunství v dětských nemocnicích a spolupracuje s Českým rozhlasem. V Divadle U stolu hraje v inscenacích Zapomenuté světlo, Něžná, Magor.

Sandra Riedlová | herečka

Absolvovala činoherní herectví na JAMU v Brně, působila v Městském divadle Zlín, v divadle Radost a v činohře Národního divadla Brno. Je členkou divadelního souboru Buranteatr, kde ztvárnila roli Beni v Uhdeově hře Zvěstování aneb Bedřichu ty jsi anděl a Mílu v Jájovi a Pájovi. V Divadle U stolu ji můžete vidět jako Marju v Šamhorodském procesu, Zezulku v Zapomenutém světle a Marii v inscenaci Ježíškova košilka.

Kateřina Dostalová | herečka

Byla členkou divadelního studia Dům pod vedením Evy Tálské, poté vystudovala činoherní herectví na JAMU v Brně. Je členkou divadelního souboru Buranteatr, kde ztvárnila titulní roli Hedy Tesmanové ve hře Heda Gablerová, roli Laury ve Skleněném zvěřinci, Arsinoe v Misantropovi a další. V Divadle U stolu byla členkou chóru v Oresteii I (Agamemnón), hraje Mančinku v Příliš hlučné samotě a Děvku v inscenaci Teď na krk oprátku ti věší.

Tereza Chytilová | herečka

 

Zdeněk Kluka | hudebník, skladatel

Je autorem scénické hudby k inscenacím Petera Scherhaufera, Ivo Krobota, Rostislava Pospíšila, Zoji Mikotové, Petra Veselého, Františka Derflera a dalších. Pro Divadlo U stolu napsal hudbu k inscenaci Alchymista, na inscenaci Máj se podílel jako skladatel i jako účinkující na bicí nástroje. Podílí se rovněž na inscenacích Oresteia I (Agamemnón), Příliš hlučná samota, Něžná, Teď na krk oprátku ti věš a Ježíškova košilka.

Ondřej Elbel | režisér

Začínal jako jevištní technik v Dejvickém divadle. U Arnošta Goldflama vystudoval činoherní režii a Divadelní fakultu JAMU absolvoval v roce 2006. Během studií i po nich režíroval v Divadle v 7 a půl (Kerouac: Podzemníci; Borůvková, Elbel a kol: Roger Krowiak a tajemství zákeřného paštikáře; Elbel, Milotová, Siničák: Echt bloody! a další), byl dramaturgem a režisérem v HaDivadle (mj. Goldflam: Ředitelská lóže; Čapek: Věc Makropulos; Procházka, Procházková: Ucho), výrazněji spolupracuje i s Divadlem Polárka.  V Divadle U stolu inscenoval scénář Ingmara Bergmana Po zkoušce.

Jan Mazák | herec

Vystudoval činoherní herectví na JAMU v Brně. Byl šestnáct let v angažmá v Divadle Petra Bezruče, poté šest let v Klicperově divadle v Hradci Králové, nyní je členem Městského divadla Brno. V Městském divadle Brno se představil např. jako Jindřich VIII. ve stejnojmenné inscenaci, Sosias v Amfytrionovi či Garibaldi v Berndhardtově Síle zvyku. V Divadle U stolu ztvárnil roli Wágnera v inscenaci Tragická historie o doktoru Faustovi, postavu Banqua v Shakespearově tragedii Macbeth, Mendela v Šamhorodském procesu, titulní roli v Demlově Zapomenutém světle, za kterou byl nominován na cenu Alfréda Radoka v roce 2008, Posla v inscenaci Oresteia I (Agamemnón) a postavu lékaře v Ionescově hře Král umírá.

Ladislav Kolář | herec

Absolvent dramatické Konzervatoře v Brně, krátce působil jako člen operety v Divadle Oldřicha Stibora v Olomouci, později v operetě Státního divadla v Brně a od roku 1977- 1989 jako člen činohry ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti ( Peer Gynt - Peer Gynt, Elektro má lásko - Orestes , Nikola Šuhaj - Nikola Šuhaj, Muž z kraje La Mancha - Servantes...). Od devadesátých let je členem souboru Městského divadla Brno, kde vytvořil řadu rolí, např.: Tramvaj do stanice touha -Mitch , Smrt obchodního cestujícího - Charlie, Řek Zorba - Zorba, titulní roli v Šumaři na střeše. V Divadle U stolu vytvořil role Beriše v Šamhorodském procesu a Agamemnóna v inscenaci Oresteia I (Agamemnón).

Cyril Drozda | herec

 

Jiří M. Valůšek | herec

Absolvoval hudebně dramatický obor na brněnské konzervatoři a činoherní herectví na JAMU v Brně. Působil v brněnském divadle Radost, nyní je členem HaDivadla. V Divadle U stolu ztvárnil roli Viléma v inscenaci Máj, roli Rosse v Shakespearově tragedii Macbeth, Aljošu inscenaci Legenda o Velkém inkvizitorovi, byl členem chóru v inscenaci Oresteia I (Agamemnón). V inscenaci Teď na krk oprátku ti věší představuje Blázna, v inscenaci Šamhorodský proces postavu Jankela.

Miroslav Černý | herec

 

Helena Čermáková | herečka

Absolvovala JAMU, obor činoherní herectví v roce 1982. Hostovala v Realistickém divadle v Praze. Je dlouholetou členkou Městského divadla Zlín, kde odehrála na 130 rolí (Luisa – Úklady a láska, Manon Lescaut, Glancová – Provaz o jednom konci, Antigona, Myrtle - Království boží na zemi, Corie - Bosé nohy v parku, De Merteuil – Nebezpečné vztahy, Kostelnička – Její pastorkyňa, Královna Sisi – Dvojhlavý orel, Júdit, Raněvská – Višňový sad, Marie Stuartovna, Golda – Šumař na střeše, Lady Torrancová – Sestup Orfeův, Hippodamie, Edith Piaf). Je držitelkou ceny Thálie. V Divadle U stolu vytvořila roli Klytaiméstry v Aischylově tragédii Oresteia a královnu Markétu v inscenaci Král umírá.

Marie Durnová | herečka

Krátce působila v pražském divadle Jiřího Wolkera, později v Divadle Bratří Mrštíků v Brně. V roce 1965 byla angažována do Divadla F. X. Šaldy v Liberci, během tohoto angažmá hostovala v Divadle Za branou. Následujících osmnáct let působila v liberecké, později v pražské Ypsilonce, dále v Činoherním studiu v Ústí nad Labem (Frank V.- Otýlie, Macbeth - Lady Macbeth, Milenci a vrazi - Zita Gráfová...) a v Městských divadlech pražských - Divadlo ABC. V současnosti je členkou Mahenovy činohry v Brně (Matka Kuráž - Matka, Krvavá svatba - Matka, Návštěva staré dámy - Klára Zachanassjanová a další). V Divadle U stolu vytvořila roli Máši v inscenaci Třetí trest, stála v čele chóru v inscenaci Oresteia I (Agamemnón) a hraje služku Julii v inscenaci Král umírá.

Lucie Andělová | herečka

Vystudovala hudebně dramatický obor na Janáčkově konzervatoři v Ostravě a činoherní herectví na JAMU v Brně. Od sezony 2011/2012 je členkou činohry Národního divadla v Brně, hostuje rovněž v divadle Polárka. V Divadle U stolu se představila v inscenacích Hrad smrti, Tragická historie o doktoru Faustovi a v Shakespearově Macbethovi v roli Čarodějnice. V současné době hraje Děvku v inscenaci Teď na krk oprátku ti věší a královnu Marii v inscenaci Král umírá. Věnuje se hudbě a spolupracuje s jednou "známou" brněnskou kapelou.

S Divadlem U stolu dále spolupracují či spolupracovali:

Igor Bareš, Vratislav Běčák, Petr Bláha, Soňa Borková, Jiří Bulis, Michal Bumbálek, Mário Buzzi, Dan Dlouhý - Dama Dama, Natálie Daňková, Martin Dohnal, Cyril Drozda, Helena Dvořáková, Kateřina Eichlerová, Ondřej Elbel, Roman Groszmann, Jiří Hájek, Ilona Šumná Hájková, Kateřina Holánová, Ilona Holešínská, Eva Hrbáčková, Petra Hřebíčková, Milivoj Husák, Michal Isteník, Lukáš Janota, Barbora Jelenová, Petr Kačírek, Ondřej Kokorský, Jozef Koller, Jan Konečný, Martina Krátká, Vladimír Krátký, Anežka Kubátová, Jaroslav Kuneš, Petr Kupka Ladislav Lakomý, Zdeněk Lambor, Ela Lehotská, Miloš Maršálek, Jaroslav Matějka, Robert Mikluš, Ondřej Mikulášek, Zoja Mikotová, Alan Novotný, Tomáš Novotný, Ladislav Odrazil, Eliška Ondráčková, Igor Ondříček, Aleš Petráš, Veronika Poláčková, Marek Pospíchal, Rostislav Pospíšil, Lukáš Příkazký, Lukáš Rieger, Tomáš Sagher, Erika Stárková, David Strnad, Jindřich Světnica, Šárka Šildová, Petr Štěpán, Jiří Švanda, Antonie Talacková, Magdalena Tkačíková, Petr Tomek, Alžběta Vaculčiaková, Ivana Valešová, Jan Vlasák, Marie Vančurová, Tomáš Vtípil, Pavel Zatloukal, Simona Zmrzlá, Jan Zrzavý

Statutární město Brno finančně podporuje Centrum experimentálního divadla, příspěvkovou organizaci. Činnost CED, p.o. se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.
© Centrum experimentálního divadla, p. o. - Divadlo U stolu, Zelný trh 9, Brno 602 00