název Divadlo U stolu - kliknutím se dostanete na Úvodní stranuscéna   |  rezervace vstupenek: | 542 123 425  
Úvodní strana Program Lidé Inscenace Akce - přesahy O divadle Napsali o nás Předplatné Přehlídka Sklepení Kontakty

Jan Zahradníček

Ježíškova košilka

Režie: Zoja Mikotová

Dramaturgie: František Derfler

Výtvarná supervize: Blanka Šperková

Hudba: Zdeněk Kluka

Délka představení: 50 minut

Cena vstupenky: 180/90 Kč

Víte, kde se na světě vzal slavík a skřivánek, chudobky, včely a vosy? Znáte Slzičky Panny Marie a víte, proč se osika chvěje a jak dostala mateřídouška své jméno?
Básník Jan Zahradníček nás pro odpověď vede k Betlému. Vlídně zářivé i úsměvné legendy pro děti, volně navazující na stará lidová vyprávění o Kristu Pánu, spojují příběhy květin, ptáků i lidí s příběhem Ježíškova narození. V prostotě obyčejných věcí dovedou spatřit velikost zázraku.
Jan Zahradníček, jeden z nejvýznamnějších českých básníků, který bývá přiřazován k „velkému čtyřspřeží české poezie dvacátého století“ (Halas, Holan, Nezval, Seifert), napsal své veršované legendy pro děti krátce před svým zatčením v letech 1950 – 1951. Poslední z legend pod názvem Křivonoska byla napsána již ve vězení, z něhož Jan Zahradníček vyšel až v roce 1960, nedlouho před svou smrtí.
Divadlo U stolu uvádí Ježíškovu košilku jako vánoční představení určené dětem i dospělým. V dosavadní praxi divadla se jedná o ne zcela obvyklý krok: divadlo se nezaměřuje na dětského diváka. Nicméně v dramaturgické souvislosti má volba tohoto titulu v repertoiru Divadla U stolu svou logiku. Navazuje svým způsobem na linii představovanou v dosavadním repertoiru jmény Mácha, Zeyer, Durych, Čep, Deml, kterou divadlo programově sleduje.

Hrají: Miroslav Černý, Sandra Riedlová, Lubomír Stárek, Alfred Texel

 
Statutární město Brno finančně podporuje Centrum experimentálního divadla, příspěvkovou organizaci. Činnost CED, p.o. se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.
© Centrum experimentálního divadla, p. o. - Divadlo U stolu, Zelný trh 9, Brno 602 00