název Divadlo U stolu - kliknutím se dostanete na Úvodní stranuscéna   |  rezervace vstupenek: | 542 123 425  
Úvodní stranaProgram Lidé Inscenace Akce - přesahy O divadle Napsali o nás Předplatné Přehlídka Sklepení Kontakty

Večer pro Josefa Klíče

Josef Klíč (1976) je absolventem pardubické konzervatoře a brněnské JAMU, oboru hra na violoncello. Studoval také na japonské Toho Gakuen Academy v Toyaně, kde následně působil jako asistent. Je laureátem mnoha interpretačních soutěží, například mezinárod

Jako sólista vystoupil Josef Klíč jak v doprovodu našich i zahraničních významných pianistů (Dagmar Zámečníkové, Heleny Fialové, Risy Takahashi, Momoko Fusa), tak i spolu s prestižními orchestrálními tělesy (Moravská filharmonie Olomouc, Státní filharmonie Zlín, Janáčkův akademický orchestr, Brněnský komorní orchestr). Je také vyhledávaným interpretem současných skladatelů, jako jsou například Martin Dohnal, Miloš Štědroň, Peter Graham, Antotn Hueber, Zdeněk Král, Ctirad Kohoutek nebo Jarmila Mazourová. Jejich díla nejen předvedl ve světových premiérách, ale byla mu často i dedikována. V současnosti je Josef Klíč členem Moravského kvarteta, koncertním mistrem opery Janáčkova divadla v Brně a zároveň působí jako pedagog na hudební fakultě brněnské JAMU. Autorské skladby Josefa Klíče pro sólové violoncello jsou emociálně nabitým zážitkem, nespoutaným jakoukoliv hudební konvencí a přerůstajícím žánrová označní. Jeho violoncello je osvobozené od nálepky vážné hudby nebo nástroje pouze doprovodné hudební podmalby. Josef Klíč odkrývá bezbřehé vyjadřovací možnosti violoncella, od tklivého zasnění, přes dynamické vlny tónů po živočišné kvílení, aby vypovídal o lidském dramatu v tomto a možná i mimo tento svět. Cello v jeho rukou hovoří, křičí i pláče, aniž by Josef Klíč ztratil profesionální virtuozitu nebo naopak stravitelnost a život. To vše obsahuje jeho první regulérní CD nahrávka V půli kopce, kterou vydal u nezávislého vydavatelství Guerilla Records (2004).


Přes výrazné úspěchy na poli „vážné“ hudby, s níž potěšil publikum v mnoha zemích (např. Rakousku, Holandsku, Japonsku, Itálii), je Josef Kíč tvůrcem vlastních skladeb, které nezapřou ani autorovy četné zkušenosti s širokým proudem undergroundové a alternativní hudby. Jmenovitě spolupracoval například s Mejlou Hlavsou, Timem Bradym, Pavlem Fajtem, Jaroslavem Erikem Fričem, Pavlem Zajíčkem, J. J. Neduhou a Extempore, Ještě jsme se nedohodli, Psími vojáky, Dama Dama, Dášou Vokatou, Špinavým nádobím, DG 307 atd. Zároveň je členem syrového violoncellového dua Křišťálová stoka a působí v dalších příležitostných uskupeních, jako je například Radost brečet. Právě vlastní tvorba je ale hlavním těžištěm širokých hudebních aktivit Josefa Klíče. Jeden z mnoha koncertů například odvysílala i ČT v pořadu Crescendo.


 
Statutární město Brno finančně podporuje Centrum experimentálního divadla, příspěvkovou organizaci. Činnost CED, p.o. se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.
© Centrum experimentálního divadla, p. o. - Divadlo U stolu, Zelný trh 9, Brno 602 00